DK-QBT10-164-1630-2BA|Infrared Light Curtain|DADISICK
- Model
- DK-QBT10-164-1630-2BA
Item specifics
- Factory packaging
- 1 Receiver and 1Emitter accessories, cable
- Detection distance:
- 0.3-3M
- Beam spacing:
- 10mm
- Number of optical axes:
- 164
- Protection height:
- 1630mm
- 2 Safety outputs (OSSD)
- 2 PNP
- Interface plug
- Equipped with M8 connector
- Certification:
- TÜV CE, China GB, ISO Certificate UL-FCC, TYPE 4
Review
Description
TECHNICAL DATA
Product model
Products series
DK-QBT series infrared light curtain
Infrared light curtain kit composition
One receiver, one transmitter, two data lines, one right-angle rack, and one t-shaped screw
Features
Beam gap
10mm
Detect accuracy
18mm
Quantity of beams
164
Operation range
1630mm
Product size | 15mm*30mm*L,L is the length of emitter and receiver. | ||
Detection distance | 30-3000mm | ||
Housing material
Metal casing
Aluminium
Lens front panel
Acrylic
Upper and lower cap materials
ABS reinforced nylon PA66+30% GF
Synchronization
Current consumption
≤200mA
Output mode
2 PNP, with current of 500mA and voltage below 1.5V, polarity, short circuit and over-cutting protection
Output status
ON (receiving indicator green light)
Indicator lamp
Wave length | 850nm | ||
Type of emitter | Infrared light (NIR), invisible | ||
Function available | Automatic reset | ||
Synchronization | Optical synchronization | ||
Performance data
Circuit protection
Short circuit protection
Voltage protection
Overvoltage protection
Maximum current consumption
24VDC,-20...20%
Fuse
150mA
Environmental data
IP degree of protection
IP65
Resistance to ambient light disturbance
Ambient air temperature
Operation temperature: - 10~+40 ℃ (but not frozen), storage temperature: - 25 -+55 ℃
Ambient relative humidity
Operating: 35~85% RH, storage: 35~95% RH
Output
Number of safe output circuits (OSSD)
2-circuit
Maximum switch voltage
18V
Minimum switch voltage | 2.5V | ||
Standard switching voltage | 22.5V | ||
Output circuit type | DC | ||
Maximum current load | 380mA | ||
Load inductance | 2000 | ||
Load capacity | 0.3 | ||
Maximum residual current | 0.2mA | ||
Standard residual current | 0.002MA | ||
Voltage drop | 1.5V | ||
Safety switch output 1 | Connection pin 3,WHITE OSSD1 | ||
Safety switch output 2
Connection pin 4,BLACK OSSD2
Switching type | Transistor 2 PNP | ||
Electrical interface
Composition of interfaces
2 (receiver and transmitter)
Connector type
M8 connector,
Interface material | Copper nickel plating | ||
Plug material | GY384 gray 30P | ||
Available typical conductor section | 0.25mm² | ||
Maximum lenght of cable | 100m | ||
Maximum load of cable | 4.9A | ||