DK-QSA20-20-380-2BE-1-780|Infrared Safety Light Grid|DADISICK
Model
DK-QSA20-20-380-2BE-1-780
Beam spacing:
20mm
Number of optical axes:
20
Protection height:
380mm
Standard configuration
DK-QSA series infrared safety light grid
Infrared safety light grid form
One receiver, one transmitter, two data lines, two floor stand columns, and two set expansion screw
Resolution ratio
20mm
Check the accuracy
28mm
Number of beams
20
Pretection height
380mm
Overall dimension
51mm*35mm*L,L is the length of emitter and receiver.
Upper and lower cover materials
ABS reinforced nylon PA66+30% GF
Synchronization
Consumption current
≤200mA
Output mode
2  PNP, with current of 500mA and voltage below 1.5V, polarity, short circuit and over-cutting protection
Maximum current consumption
24VDC,-20...20%
Fuse
150mA
Ambient temperature
Working temperature: - 10~+40 ℃ (but not frozen), storage temperature: - 25 -+55 ℃
Ambient humidity
Working time: 35~85% RH, saving time: 35~95% RH
Minimum switch voltage high
18V
Minimum switch voltage low
2.5V
Typical switching voltage
22.5V
Maximum current load
380mA
Maximum residual current
0.2mA
Typical residual current
0.002MA
Voltage drop
1.5V
Rated current (A)
5A
working voltage (AC V)
500V
pressurization (AC V)
1500V
contact resistance
5MΩ
insulation resistance
2000MΩ
Maximum allowable carrying current
4.9A
Mounting material
Iron plate 10mm
Disc material
Iron plate 6mm
Top cover material
Iron plate 2mm
Mirror height
780mm, customizable from 30-4000mm
Mirror material
Acrylic 2mm